הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי העברי בחיפה

תולדות הפנימייה

רעיון הקמתם של מסגרות החינוך הטרום-צבאי התגבש ביישוב העברי בארץ, ככל שרבו ההתנכלויות של ערביי הארץ ליישובי הארץ היהודיים. מאורעות הדמים של השנים 1939-1935 הביאו את קברניטי היישוב ואת מפקדי ההגנה דאז לחשיבה בדבר הצורך החיוני שבהכשרתו של הנוער, על כל שכבותיו, להגנתו הוא ולהגנת הזולת. דרכו זו של ד”ר בירם, לא הייתה סוגה בשושנים. דרך זו של שילוב חינוך וחינוך לצבאיות במסגרת החינוך הפורמאלי, קמו לה עוררין רבים בחוגי החינוך הרבים ברחבי הארץ ואף בתוך בית-ספרו הוא.

למרות כל אלה המשיך ד”ר בירם בדרך זו, בה האמין ובסופם של דברים – הונהג החינוך הטרום-צבאי במסגרות החג”ם (חינוך גופני מורחב), בצו המוסדות הלאומיים בשנת 1940 בכל בית-ספר. הרחבתן של פעולות החג”ם הביאו עמן את הצורך בקדרים של מדריכים ושל מפקדים. כדי להקים קדרים אלה, יזם ד”ר בירם יחד עם יעקב דורי, מי שהיה אז ראש מטה ההגנה ואחר-כך הרמטכ”ל הראשון של צה”ל, את הקמתו של מרכז ההדרכה שכונה בשם: המכון לחינוך גופני, במסווה לפעולתו האמיתית הכשרת מפקדים צבאיים. גלגוליו השונים של מוסד זה, שהוקם במקום בו נמצא היום “בית בירם”, בשכונת אחוזה שעל הר הכרמל, הצדיקו בסופם של דברים את שייעדו לו, ובשנת 1953 נפתחה לידו, מטעם משרד הביטחון ובית-הספר הריאלי – הפנימייה הצבאית.

הייעוד

לשמש מוסד תיכוני, קדם-צבאי, המפתח את בסיס הידע והערכים, את התכונות
ואת המיומנויות הנדרשות במקצוע הפיקוד ולטפח בכך גרעין לקצונה מקצועית וערכית, המובילה במערך הלוחם בצה”ל.

החזון

הפנימייה הצבאית לפיקוד תהווה מוסד חינוכי איכותי ומוביל, המחנך ומכשיר את טובי בני הנוער להיות מפקדי העתיד של צה”ל ומנהיגים בחברה הישראלית הפועלים מתוך תחושת שליחות ואמונה בצדקת הדרך.

גלריה

בפנימייה הצבאית רוכשים חברים לכל החיים. החניכים מתבגרים ביחד ועוברים יחדיו רגעים של אושר, קושי, כיף ובעיקר סיפוק אדיר.

בסיור הוירטואלי של הפנימייה הצבאית תוכלו ללמוד קצת יותר מקרוב על חיי היומיום של החניכים.

Arrow
Arrow
Slider